Czarny szlak został stworzony, aby połączyć dwa ważne w średniowieczu punkty kultu religijnego, jakimi były Góra Chełmska w Koszalinie oraz Święta Góra w pobliżu Polanowa. Wzniesienia spełniały również funkcję punktów orientacyjnych dla wędrowców i marynarzy. Na trasie znajdują się obiekty kultu, takie jak kaplice, droga różańcowa oraz liczne kapliczki. Szlak ma długość 47,1 km i można go przebyć zarówno pieszą jak i na rowerze.
Pierwszym punktem na szlaku jest Góra Chełmska, na której szczycie mieści się Sanktuarium Przymierza. W kaplicy znajduje się relikwia zawierająca krew Jana Pawła II. Turyści na Krzyżance mogą oprócz kaplicy mogą zwiedzić wieżę widokową, wykonaną w XIX wieku z czerwonej cegły, fragmentu XV-wiecznego muru pierwszego kościoła, przyległy do niego teren cmentarny oraz strefę sacrum wyznaczoną przez 59 kamiennych głazów. Z Góry Chełmskiej należy kierować się w stronę Polanowa. Po drodze napotkać można wiele kapliczek, które wraz z Sanktuarium Przymierza i Świętą Górą tworzą trasę pielgrzymkową. Pierwsza jaką po zejściu z Góry Chełmskiej napotkają pielgrzymi znajduje się w Maszkowie, nosi ona nazwę Chrystusa Króla. Następne znajdują się w Węgorzewie Koszalińskim – Kaplica Dobrego Pasterza, na Pustej Górze – Kaplica na Górze Błogosławieństw, we wsi Mokre
Kaplica Życia Ukrytego w Nazarecie, w Kościernicy – Kapica Ofiarowania Jezusa w Świątyni, Nacławiu – Kapica Objawienia Pańskiego, Nadborze – Grota Odrodzenia, Jacinkach – Kaplica Wcielenia). Końcowym punktem na Szlaku jest Święta Góra obok Polanowa, na której zboczach znajdują się: 20 drewnianych stacji różańcowych, Pustelnia Franciszkańska z Sanktuarium Matki Bożej oraz źródełko o „uzdrawiającej mocy” Oprócz kapliczek, w miejscowościach Maszkowo, Szczeglino, Kościernica, Nacław, Jacinka oraz w Sanktuarium na Świętej Górze znajdują się stacje drogi krzyżowej.
Szlak im. Jana Pawła II oprócz elementów sakralnych posiada także dobrze wyposażoną bazę dodatkową. Na trasie znajduje się wiele miejsc dla turystów, w których będą mogli odpocząć, zrelaksować się i nabrać energii do dalszej wędrówki.
Istotnym rodzajem turystyki uprawianej w Koszalinie i jego okolicach jest turystyka rowerowa. W ciągu ostatnich lat miasto rozbudowało sieć dróg rowerowych. Powstało również wiele szlaków turystycznych przeznaczonych dla rowerzystów, które przyciągają chętnych zarówno do aktywnego wypoczynku jak i kontaktu z naturą oraz zwiedzenia dobrodziejstw jakie oferują miasto i jego obrzeża. Do najciekawszych należą: droga rowerowa do Mielna, Szlak Łącznikowy, Szlak Gotów oraz Szlak Pałaców.
Długość: 47,1 km
Czas trwania: 9 h 18 min
Stopień trudności: łatwy